KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI....

KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI.... KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI.... KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI.... KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI.... KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI.... KURUCUMUZ SÜLEYMAN REYHAN TEKNOLOJİ İNOVASYON KOLEJİNİ ANLATTI....

Eskişehir gibi eğitimin kaliteli olduğu bir şehirde, en kaliteli eğitim kurumlarından birisi çocuğunuza 4 yıl boyunca ücretsiz bir eğitim verse, onun iş hayatına ya da üniversite sınavlarına büyük bir avantajla girmesini sağlamış olsa ne derdiniz, böyle bir fırsatı nasıl karşılardınız?

Hiç şüphesiz, böyle bir fırsatı hemen hemen her öğrenci ve öğrenci velisi yakalamak ister; kimse böyle bir fırsat ortaya çıktığı zaman kaçırmak istemez.

 

İŞTE O FIRSAT ŞİMDİ ESKİŞEHİR'DE

Ülkemizde böyle bir fırsat 23.10.2012 tarih ve 28450 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" kapsamında bulunmakta ve uygulanmaktaydı. Mesleki eğitimde ücretsiz kolej okuma imkanı artık Eskişehir'de de var. Bu imkanı da Eskişehirli öğrencilere, her türlü teknolojik ve insan kaynaklı alt yapısını tamamlamış bulunan, Eskişehir'in gözde okullarından My Kolej sunuyor.

 

Peki bu nasıl oluyor?

 

SEKTÖRÜN İHTİYAÇLARI NİTELİKLİ ELEMANLARLA KARŞILANACAK

İlgili yönetmelikle her alanda geleceğin liderlerini yetiştirmeyi, sktörlerdeki öncü kuruluşların liderleriyle ve farklı alanlarda uzman kişilerle tanıştırmayı ve onların tecrübelerinden faydalandırmayı da hedefleyen ücretsiz kolej eğitimi My Kolej kanalıyla Eskişehir'e geldi. My Kolej bünyesinde elektrik elektronik bölümü endüstriyel bakım ve onarım dalında öğrenci yetiştirmek için çalışmalara başladı. Bu çalışmalarla elektrik-elektronik teknolojisi alanı içinde yer alan mesleklerde sektörün ihtiyaçları, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında gerekli mesleki yetirlilikleri kazanmış, nitelikli meslek elemanları ile karşılanacak.

 

SÜLEYMAN REYHAN: SEKTÖR KÜRESEL DÜZEYDE DESTEKLENİYOR, TÜRKİYE GERİ KALMAK İSTEMEDİ

Elektrik-elektronik sanayisinin küresel düzeyde hızla değiştiğini ve rekabet koşulları nedeniyle sürekli dinamik kaldığını ve gelişim içinde olduğunu belirten Eskişehir My Kolej Kurucusu Süleyman Reyhan, sanayileşmiş ülkelerin bu sektörün korunması ve rekabet gücünün daha da geliştirilmesi için özel politikalar uyguladıklarına dikkat çekiyor. Reyhan "Türkiye de bu gelişmelerden uzak kalmak istemedi, istemiyor. Bu yüzden uluslararası standartlara uygun örgün öğretim programı hazırlandı. Bu program öğrenciye mesleki gelişim, elektrik elektronik ölçme uygulamaları, elektrik devre hesaplamaları, teknik ve mesleki resim çizimleri yapma ile ilgili bilgi, beceri kazandırıyor. Endüstriyel Bakım Onarım dalında ise elektrik makineleri ve kontrol sistemleri kullanma, endüstriyel elektrik sistemlerinin bakım ve onarımı, kumanda ve kontrol sisteminin kurulumu, dijital elektronik devreleri kurma, mikrodenetleyici kullanarak kontrol etme, bilgisayar destekli uygulamalar ve endüstriyel kontrol arıza analizi ile ilgili bilgi, beceri ve yetkinliklerin kazandırılmasını hedefliyor" diye konuştu.

MEZUN ÖĞRENCİYE İŞ YERİ AÇMA, ÖNDE GELEN FİRMALARDA STAJ YAPMA İMKANI

 

Süleyman Reyhan, Eskişehir'de ücretsiz kolej fırsatı ile ilgili olarak şu ayrıntıları verdi:


- Mezun olan öğrenciye alan ve dalını gösteren diploma ve iş yeri açma belgesi veriliyor.


- Mesleki ve teknik orta öğretim programlardan mezun olanlardan isteyenler Europass sertifika-diploma ekiyle alınan ve başarılan modüller, mesleki eğitim gördüğü veya stajını yaptığı kurum ya da işletmenin adını gösterir belge düzenleniyor.

Şehrin önde gelen firmalarında staj imkanı sunuluyor. Öğrenciler staj sonrasında bu firmalarda çalışma imkanı buluyorlar.


-My Kolej öğrencilerine, geleceğin bireyleri için oldukça önemli bir yeri bulunan, sektörleriyle alakalı işletmelerde karşılaşabilecekleri teknik terimleri anlamalarını kolaylaştıran Mesleki İngilizce desteği veriliyor ve bu destek 4 yıl boyunca devam ediyor.


-Bu sistem, meslek lisesinde okuyup katsayı farkından dolayı mühendislik bölümleri gibi üst düzey bölümleri tercih edemeyenlere tarihi bir fırsat da sunuyor.

-My Kolej Elektrik-Elektronik bölümünden mezun olduktan sonra öğrenciler üniversitelerin şu bölümlerine yerleşebiliyor:

 

• Elektrik-Elektronik Mühendisliği


• Mekatronik Mühendisliği


• Endüstriyel Tasarım Mühendisliği


• Bilgisayar Mühendisliği


• Bilişim Sistemleri Mühendisliği


• Adli Bilişim Mühendisliği


• Biyomedikal Mühendisliği


• Enerji Sistemleri Mühendisliği


• İmalat Mühendisliği

Ek puan ile yerleşebilecekleri ön lisans (2 YILLIK) programları


Alternatif enerji kaynakları teknolojisi


Biyomedikal cihaz teknolojisi


Elektrik


Elektrik enerjisi üretim,iletim ve dağıtımı


Elektrikli cihaz teknolojisi


Elektronik haberleşme teknolojisi


Elektronik teknolojisi


Enerji tesisleri işletmeciliği


Grafik tasarımı


İş sağlığı ve güvenliği


Kontrol ve otomasyon teknolojisi


Mekatronik


Mobil teknolojileri


Nükleer teknoloji ve radyasyon güvenliği


Otomotiv teknolojisi


Radyo ve televizyon teknolojisi


Raylı sistemler elektrik ve elektronik teknolojisi


Sahne ve gösteri sanatları teknolojisi


Uçak teknolojisi.

 

29 YILLIK MY OKULLARI TECRÜBESİ

 

1990 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdüren My Okullarının şu an Türkiye çapında 18 kampüsü, 4 şubesi ve 20 bin mezunu bulunuyor.